Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Belarus cu scorul de 2-1 (2-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.
Tricolorii au câştigat, prin golurile înscrise de Nicolae Stanciu (17), Andrei Burcă (19), chiar dacă pe final au avut emoţii pentru victorie, în urma golului marcat de Vladislav Morozov (86).
România şi-a îndeplinit obiectivul pentru această primă fereastră a preliminariilor, obţinerea a şase puncte din două partide, după 2-0 cu Andorra.
În celelalte partide din grupă, Elveţia a dispus de Israel cu 3-0, iar Kosovo a fost ţinută în şah de Andorra, 1-1, un rezultat bun pentru tricolori.
În iunie vor avea loc următoarele meciuri din această campanie, pe 16 iunie Andorra – Elveţia, Belarus – Israel şi Kosovo – România, iar pe 19 iunie Belarus – Kosovo, Israel – Andorra şi Elveţia – România